Novinky

09.07.2008
dEUS přijedou do Prahy představit své skvělé nové album

Indie-rocková kapela dEUS, dnes jedna z nejslavnějších belgických skupin, byla založena v Antverpách již roku 1989, ale do stálé podoby se propracovala až o tři roky později. Tehdy se dEUS vydali na turné do Španělska a definovali svůj styl, jehož inspirace najdeme velmi široce rozprostřené po hudební mapě. Captain Beefheart, Frank Zappa, Big Star, Sonic Youth, Sun Ra, Leonard Cohen, Velvet Underground a mnoho dalších vlivných umělců se odráží v hudbě belgické pětice, v níž nalezneme prvky popu, folku, free jazzu, prog-rocku, punku i heavy metalu.

Na skromné nezávislé scéně v Antverpách přirozeně zpočátku hrál každý s každým, a tak se také v dEUS vystřídalo mnoho muzikantů. Mezi nimi byli mimo jiné i baskytarista Stef Kamil Carlens, který poté založil i u nás známou partu Zita Swoon, nebo kytarista Rudy Trouvé, jenž se po odchodu věnoval projektům Kiss My Jazz a Dead Man Ray. V současnosti v dEUS nalezneme pět hudebníků: Tom Barman (zpěv a kytara), Klaas Janzoons (klávesy a housle), Stéphane Misseghers (bicí), Alan Gevaert (baskytara) a Mauro Pawlowski (kytara a zpěv).

V devadesátých letech vydala kapela tři ceněná, stylově rozrůzněná alba a poté se odebrala na delší odpočinek. Členové kapely se na přelomu století rozprchli za svými individuálními cíli, Tom Barman například natočil celovečerní film Any Way the Wind Blows a společně se známým belgickým producentem CJ Bollandem založil elektronický projekt Magnus, jenž jste před několika lety mohli často slýchat i na pražském Radiu 1. Pokud nepočítáme několik příležitostných koncertů, nebylo o dEUS až do roku 2005 slyšet. Tento rok se však pro kapelu stal rokem velkého návratu na scénu s albem Pocket Revolution a světovým turné čítajícím přes 130 koncertů, které kapela zakončila na obrovské free akci 0110 Festival for Tolerance. Na tomto happeningu zasvěceném poselství proti rasismu, extremizmu a násilí se spojilo nejvíce belgických umělců v historii.

dEUS vstali jako fénix z popela a nyní jsou zpět na scéně v plné formě. Vloni si postavili celé nové studio a nyní nám z něj dávají ochutnat první plod své práce, nové album Vantage Point, které sklízí uznání jak mezi fanoušky tak mezi hudebními kritiky. Ti ho také označují jako jedno z největších hudebních překvapení letošního roku a rozhodně jako absolutně nejlepší album kapely dEUS. Na podporu toho alba kapela dEUS přirozeně přichystala další turné, v jehož rámci se vrátí i do Prahy. Čeští fanoušci si kapelu vychutnají 6. října v klubu pražském klubu Abaton, kde se také představili při svém posledním koncertě v Česku před dvěma lety.

Předprodej v sítích Ticketpro, Ticketportal a Ticketstream za 390,- Kč + poplatky, na místě za 490,- Kč.

Více info na:

www.deus.be
www.myspace.com/dsmackupromotion
www.prostorabaton.cz.
http://www.myspace.com/deusbe

↑ Nahoru © 2002–2015  D_SMACK_U PROMOTION, code & redesign by kornout TOPlist