Novinky

25.06.2008
Conor Oberst z Bright Eyes vystoupí v Roxy s doprovodnou kapelou Mystic Valley Band

Conor Oberst je postavou, kterou nemůžete minout, pokud se zajímáte o americkou nezávislou scénu. Tento muzikant stojí v čele tiskem vzývané indie folk-rockové party Bright Eyes, a pokud se 10. září vydáte do Roxy, budete svědky jeho české premiéry za doprovodu nové kapely Mystic Valley Band.
Conor Oberst se do světa hudby dostal už v raném dětství, ostatně podle jeho matky do piána bušil už od dvou let. Jeho otec, jenž byl sám hudebníkem, jeho zájmy podporoval a už v deseti letech malého Conora naučil hrát na kytaru. Už tehdy se v mysli budoucího písničkáře začaly formovat první songy, přestože zatím znal jen dva akordy. Pak už šlo všechno ráz na ráz, zpěvák Ted Stevens uvedl Conora na světla ramp a už v roce 1993 (tedy ve věku třinácti let!) měl mladý písničkář dostatek materiálu a zkušeností na to, aby nahrál svůj debut „Water." Tehdy šlo samozřejmě jen o soukromý podnik Conora a jeho bratra Justina, přesto tehdy sourozenci Oberstovi dali vzniknout labelu, který nyní známe pod názvem Saddle Creek Records (svá alba zde vedle Bright Eyes a dalších Oberstových projektů vydali mimo jiné i Riko Kiley, Two Gallants nebo Son Ambulance).


Cesta ke kapele Bright Eyes nebyla nikterak jednoduchá, Conor do té doby zformoval a poté opustil několik hudebních projektů (Norman Bailer alias The Faint, Commander Venus, Park Ave., Desaparecidos). V těchto skupinách vystřídal mnoho hudebních nástrojů i stylů - zatímco posledně jmenovanou kapelu můžeme zařadit mezi punk rock, druhá deska projektu Commander Venus je dokonce považovaná za jedno z prvních alb ve stylu emo!
V Bright Eyes se Conor ovšem věnuje poklidnější hudbě, která má blíže k poetice Boba Dylana, Neila Younga a Leonarda Cohena než k punkové divokosti nebo zachmuřené náladě emo. Podobně jako jeho vzorům bylo pro Conora vždy důležitější zachytit kouzlo okamžiku a jít k podstatě písničky, než aby se snažil do nekonečna své dílo vylepšovat a přikrášlovat jej ve studiu.

Bright Eyes se dali dohromady již koncem devadesátých let, skutečný úspěch však přišel až v roce 2002, kdy se alba „Lifted“ prodalo přes čtvrt milionu kusů. Důležitým mezníkem bylo také turné Vote for Change o dva roky později, kdy skupina hrála na podporu prezidentského kandidáta Johna Kerryho po boku Bruce Springsteena a R.E.M. Tou dobou si už v USA jméno Bright Eyes z malého labelu Saddle Creek nezadalo s hvězdami prvního kalibru a každé nové album atakovalo přinejmenším první padesátku žebříčku Billboard TOP 200. Nutno dodat, že tato parta nepřestala experimentovat (stačí porovnat jednotlivá alba mezi sebou) ani podporovat demokraty ve volebním boji (letos hrají pro Baracka Obamu).

Bright Eyes rozhodně nikam neodcházejí, minulý podzim se však Oberst rozhodl udělat další změnu a výsledkem je jeho nové album za doprovodu skupiny Mystic Valley Band. Deska se jmenuje jednoduše „Conor Oberst,“ vznikala přes zimu v Mexico City a nyní už s ní kapela objíždí svět. V letošním diáři Conora Obersta, na nějž pějí ódy všechny velké americké časopisy od Time po Rolling Stone, najdete i velké festivaly jako Reading nebo Austin City Limits, pokud si ho však s jeho kapelou chcete vychutnat v komornější atmosféře, není nic snazšího než zajít 10.9. do Roxy.

Více info:

www.conoroberst.com
www.roxy.cz
www.myspace.com/dsmackupromotion
http://www.myspace.com/musicofconor

↑ Nahoru © 2002–2015  D_SMACK_U PROMOTION, code & redesign by kornout TOPlist