Novinky

18.10.2021
Amigo the Devil - 13. 3. 2022 v Cafe v lese

Mistr Murder folku se vrací na místo činu

Na svém novém albu Born Against se Amigo the Devil - umělecké alterego Dannyho Kiranose - prezentuje jako mnohostranný umělec s kaleidoskopickou vizí. Nová deska navazuje na Kiranosův populární debut Everything Is Fine z roku 2018 plný násilí, chaosu a beznaděje - a album, které dalo vzniknout jeho dlouholetému kultu. Kiranosova nová kolekce písní ukazuje, že se neomezuje v rámci jednoho stylu. Na novém albu se noří hluboko do tematických a hudebních vlivů tak vznešených, jako jsou Tom Waits, Leonard Cohen nebo Fiona Apple.
"Každá nová deska je příležitostí sednout si a zamyslet se nad tím, jak moc se změnil váš život a svět kolem vás," říká Kiranos. "Je to nová příležitost vnést do ní nové i staré vlivy. Opravdu jsem se chtěl ponořit do myšlenek, kterým jsem se v sobě vyhýbal nebo je ignoroval, a přijít na způsob, jak je sladit s hudbou, na které jsem vyrůstal. Vlivy, které na našich starších nahrávkách možná zůstaly stranou."
Kiranos, který vyrůstal v Miami v multikulturní domácnosti, ale nyní žije v Austinu, se přesunul do Dallasu, aby album nahrál ve studiu Modern Electric s Beau Bedfordem (Texas Gentlemen). Kiranos tak poprvé prozkoumal některé prvky světové hudby, kterou už dlouho miluje, včetně východoevropského folku a australského country ("Má to tak úžasný zvuk," říká o honky-tonku z Down Under. "Ty rytmy jsou tak suché a brutální."). Kiranos cítil, že Bedford je jediný producent, který z něj dokáže tyto zvuky vytáhnout. Společně vstoupili do studia s pouhými kostrami písní, které Kiranos napsal. Jednu po druhé je divoce vynalézavým způsobem dotvářeli. Od drnkání na struny na zadní straně klavíru až po shazování těžkých předmětů na podlahu, aby vznikly podivně znějící rachoty, cvakání a klapání, Kiranos nezapře, že v tom byl kus pocty Tomu Waitsovi z dob Rain Dogs.
Co se týče samotných písní, na Born Against Amigo the Devil přijímá širší formu vyprávění a mírně se odklání od temného deníkového tónu prvního alba. Ať už se jedná o pomstu vraha dcery, poslední milostný dopis odsouzence na smrt nebo ódu na vlastní chyby a smrtelnost, písně na Born Against mají emocionální náboj a dokáží dodat důstojnost temným stránkám lidství, od kterých by někteří z nás raději odvrátili zrak. Nakonec však Kiranos chápe, že jsou to právě příběhy - i ty nejtemnější z nich -, které nás přes to všechno spojují. A tvrdě pracoval na tom, aby se ve vyprávění těchto příběhů zlepšil.

Stejně jako v případě ostatních umělců, kteří mají velký úspěch s určitým zvukem nebo konkrétním albem, může být přechod na něco nového skličující. Ale je to krok, který Kiranos cítil, že musí udělat. "Doufám, že se díky tomuto albu začnou posouvat očekávání od textů a lidé mě prostě nebudou považovat za 'toho chlápka se smrtí' a 'toho chlápka se sériovými vrahy' a že lidé začnou vidět jiné cesty a možnosti.
Umělecká síla Born Against dává tušit, že Kiranosův nový směr je víc než v pořádku. Je to zásadní milník pro tvůrčí duši, jejíž tvorba se bude nadále jen vyvíjet a růst.
Vstupenky v prodeji v síti GoOut za 250,- + poplatky od čtvrtka 22.10.2021.

goout.net/en/tickets/amigo-the-devil/lvgk

↑ Nahoru © 2002–2015  D_SMACK_U PROMOTION, code & redesign by kornout TOPlist