Novinky

26.03.2009
Yeah Yeah Yeahs přijedou se svým zbrusu novým albem do Roxy!


Počátkem tohoto století se newyorská hudební scéna motala v začarovaném kruhu samplerů, vazbení kytar a delay pedálů. Kytary ve městě Lou Reeda a Patti Smith byly před několika lety buď zahalené do digitální mlhy, nebo ležely zapomenuté kdesi v koutě. Pak však roku 2002 éter pročíslo pětiskladbové EP od neznámé kapely, která vrátila hluk, sex, vášeň a bordel zpět na rocková pódia. Název nové formace Yeah Yeah Yeahs mohl připomínat někoho, kdo vás rezignovaně poslouchá jen na půl ucha, zároveň obsahuje hrozivou rock’n’rollovou přímočarost zvednutého ukazováku a malíčku – FUCK YEAH! Jejich první album „Fever to Tell“ bylo špinavé, neotesané a zároveň jednoduše báječné. Mohli jste na něj tancovat až do zemdlení. Singlovka „Maps“ z této desky byla nominována na Grammy a album dostalo zlatou desku v Americe i v Británii.

Yeah Yeah Yeahs jsou plně funkčním hudebním triem. Společně tvoří jeden tvůrčí organizmus, přitom si každý ze tří členů zachovává svou vlastní výraznou osobnost a přispívá svými charakteristickými kvalitami. Bubenický styl Briana Chase je vždy přesný a i za těmi nejprostšími rytmy můžete slyšet touhu experimentovat a zálibu ve free-jazzové rytmice. Kytara Nicka Zinnera tvoří pevný protipól Brianově formalizmu a dává hudbě Yeah Yeah Yeahs esenci toho nejpřímějšího nejdivočejšího rock’n’rollu. Zároveň se Nickovi daří spojovat Brianovy bicí s kaleidoskopickými vokály Karen O, která by podle listu New Yorkeru měla úspěch, i kdyby „se na pódiu objevila jen sama s mikrofonem a rumba koulemi.“

Yeah Yeah Yeahs se velmi neradi opakují. Po úspěchu debutu „Fever to Tell“ by bylo lehké natočit další garážové album, které by znělo, jako by bylo nahráváno celé v jednom kuse naživo. Oproti tomu druhá deska „Show Your Bones“ přidala akustickou kytaru a vážnější skladby navazující na směr, který naznačila píseň „Maps.“ Časopis NME tuto nahrávku označil „jedním z hlavních alb této dekády“ a kapela ještě více zapracovala na svém pódiovém vystupování. Yeah Yeah Yeahs prostě nepochopíte, dokud na vlastní oči neuvidíte, jak se Karen O zmítá na stagi.

I do třetí desky se skupina pustila s čistým stolem. Tomu ostatně napomohlo i soustředění ve staré stodole uprostřed zasněženého venkova v Massachusetts. „Kdykoliv jsme se podívali z okna, viděli jsme jen lány čistě bílého pole,“ vzpomíná Karen. Nick Zinner si s sebou přinesl syntezátor, i když na začátku nečekal, že se na albu objeví. „Ty staré klávesy jsem koupil přes eBay,“ říká Nick. „První den jsme sotva zapínali všechny nástroje a za deset minut už jsme měli napsanou skladbu ‚Skeletons.‘ Syntezátory byly v rockové hudbě odnepaměti, ale pro nás je to něco nového a to nás na tom vzrušuje.“

Nakonec tento starý model kláves Arp, které slyšíme i na deskách Joy Division nebo Kraftwerk, dodal hudbě Yeah Yeah Yeahs prvky atmosféry, disca i dramatičnost nové vlny. První singl z nového alba „It’s Blitz,” který se jmenuje “Zero,” obsahuje všechny tyto příměsi a přitom jde o jasný taneční hit, který přímo vyzývá k tanci. Ostatně i vy se můžete v létě nechat svést živelným zvukem Yeah Yeah Yeahs a magickým hlasem Karen O. Kapela se vůbec poprvé v naší zemi objeví 1. července a to v pražském klubu Roxy.

Album It´s Blitz vyjde v nejbližších dnech u Universal Music, časopis Q ho obodoval nejvyšším možným hodnocením!

Vstupenky jsou k zakoupení od 26.3.2009 v sítích Ticketpro, Ticketstream a Tickeportal za 400,- Kč + poplatky, na místě za 500,- Kč.

Více info na:

www.yeahyeahyeahs.com
www.roxy.com
www.myspace.com/dsmackupromotion


http://www.myspace.com/yeahyeahyeahs

↑ Nahoru © 2002–2015  D_SMACK_U PROMOTION, code & redesign by kornout TOPlist