Novinky

16.07.2008
Asian Dub Foundation v Roxy představí své nové album

Britská parta Asian Dub Foundation, která hraje breakbeat, dub, dancehall, hip-hop and reggae, vydala letos nové album s názvem "Punkara". Na podporu tohoto alba vyráží na turné, jehož součástí bude 13.11. i koncert v Roxy.

Asian Dub Foundation (ADF) se se svou neučesanou směsicí ragga-junglu, dubu, indické etniky a politických proklamací dostali do popředí s albem Rafi’s Revenge (1998), za něž získali ovace kritiky a nominaci na výroční Mercury Prize. V tomto okamžiku se o nich již mluvilo jako o jedné z nejvíce strhujících kapel ve Velké Británii, ovšem cesta ke slávě nebyla celá plodem jedné úspěšné desky.

ADF se poprvé sešli roku 1993 v londýnské organizaci Community Music, kde byl baskytarista Dr Das lektorem v oboru hudebních technologií. Společně s jedním ze svým studentů, rapperem Deederem Zamanem, založil soundsystém pro vystupování na anti-rasistických akcích, v němž gramofony roztáčel DJ Pandit G. O rok později se k této trojici přidal kytarista Chandrasonic, a když roku 1995 přišel ještě druhý DJ Sun-J, byla partizánská jednotka ADF připravena nahrát své první album. Debutová nahrávka Facts and Fictions (Nation records) sice v rodné Británie zůstala nepovšimnuta, skupina však odjela sbírat koncertní zkušenosti na evropský kontinent. Jejich mix energické hudby a uvědomělých textů byl přijat s úspěchem zejména ve Francii, kde také vyšla druhá deska R.A.F.I. na labelu Virgin France.

Průlomová nahrávka Rafi’s Revenge nebyla ničím jiným než novými verzemi písní z předchozí desky, přesto tu svou roli sehrály dva faktory, bez nich by úspěch jen tak nepřišel. Jednak se ADF do studia vraceli už jako maximálně sehraná koncertní kapela, která svou energií přiváděla každou noc do varu stovky lidí, jednak získali mocného spojence v hvězdných Primal Scream. Ti s sebou bojovné nováčky vzali na své turné v létě 1997 a podíleli se také na jejich singlu Free Satpal Ram, politicky i hudebně vyostřené skladbě na obranu vězně, který se podle názoru obou kapel stal obětí britského justičního systému.

Podpora Primal Scream však nebyla všemocná, britský tisk se brzy dal odradit nespoutanou energií ADF a neprávem je přirovnával k punkerům. Kapela se přesto během roku 1998 objevila na mnohých britských festivalech, akcích v Evropě i na festivalu Fuji Rock v Japonsku. Na podzim téhož roku ještě ADF absolvovali turné po Americe na pozici předskokanů Beastie Boys a ke svému úžasu zde získali plno dalších nadšených fanoušků.

Jak hvězda ADF stoupala, oslabovaly se v očích lidí také zažité stereotypy o asijských hudebnících a v důsledku i o Asiatech obecně. Jako uznání tohoto pozitivního vlivu kapela koncem roku 1998 obdržela cenu BBC Asian Award for Music. Tehdy ADF také založili svou vzdělávací organizaci ADF Education, která ještě dnes pořádá workshopy zaměřené na hudbu a technologie v Londýně i mimo Velkou Británii.

ADF poté absolvovali své první turné napříč Kanadou a USA na pozici headlinera a do nahrávacího studia se vrátili plni čerstvé síly. Jejich třetí album Community Music (2000), pojmenované podle místa, z něhož vzešli, svou hudební pestrostí překvapilo posluchače, kteří čekali pouhý „jungle punk.“ Tato nahrávka sklidila chválu po celém světě, včetně hodnocení 10/10 v jednom z nejčtenějších anglických magazínů NME. Po vydání alba logicky následovalo dlouhé turné, v jehož rámci kapela odehrála také svůj první extatický koncert v pražském klubu Roxy. Nutno dodat, že na některých vystoupeních v rámci této šňůřy již s ADF vystupovali čtyři další muzikanti, kteří jsou dodnes plnohodnotnou součástí jejich koncertů.

Asian Dub Foundation byli vždy kapelou světoběžníků a ani po letech na scéně se jejich smysl pro multikulturalismus nevytratil. Roku 2001 odjeli do Brazílie pořádat workshopy, vystupovat se svým soundsystémem i hrát regulérní koncerty po boku formace Afro-Reggae. Poté se stali druhou zahraniční kapelou, která koncertovala na Kubě od roku 1979, a také vyrazili na rozsáhlé turné po Východní Evropě. Vřelost místních fanoušků skupinu nepřestávala šokovat. V Jugoslávii hráli pro 8000 lidí, v Bulharsku je čekala největší klubová show, jakou kdy odehráli, kdy pod pódiem tancovalo 3500 fanoušků. Jejich skladba „New Way New Life“ se dokonce stala první skladbou, která zazněla v obnoveném vysílání jediné srbské alternativní rozhlasové stanice B-92 po pádu Slobodana Miloševiče!

Následující album Enemy of the Enemy (2003) bylo již provázeno evropským turné po boku Radiohead, zatímco kapele stále zbývalo dost energie na „vážnější“ projekty v podobě soundtracků, divadelních projektů a performancí pro umělecká bienále. Možná si ještě pamatujete na poslední řadové album ADF nazvané Tank.

Houževnatá skvadra muzikantů se k nám napodzim vrátí s novou nahrávkou. Pražský klub Roxy bude Asian Dub Foundation hostit 13. listopadu od 19:00.

Vstupenky v sítích Ticketpro, Ticketstream a Ticketportal za 400,- Kč + poplatky, na místě za 490,- Kč.

Více info:

www.asiandubfoundation.com
www.roxy.cz
www.myspace.com/dsmackupromotion


http://www.myspace.com/asiandubfoundationuk

↑ Nahoru © 2002–2015  D_SMACK_U PROMOTION, code & redesign by kornout TOPlist