Novinky

13.03.2008
Bill Leeb a Rhys Fulber přivezou do Prahy projekt Delerium

Delerium – to je kanadský projekt dua Bill Leeb – Rhys Fulber. Nuages Du Monde (Oblaka Světa) je pátá dlouhohrající deska tohoto vancouverského dua pod hlavičkou nahrávací společnosti Nettwerk. Toto album je ukázkou pokračování vývoje Deleria od tvůrců převážně instrumentálních melodií k plnohodnotné vokální skupině. Na albu hostuje řada věhlasných zpěváků. Nuages Du Monde elegantně kombinuje komerční pop předchozího alba Chimera (2003) s bujně smyslnou ambientností a klášterními harmoniemi Karmy z roku 1997, a vzniká tak dílo, které přemosťuje prostor mezi světovou hudbou, new age elektronikou a moderní klasikou.

Na albu se podílelo několik pro Delerium nových umělců, a to včetně držitelky ocenění Juno Award, pandžábské zpěvačky jménem Kiran Ahluwalia, která exceluje v skladbě „Indoctrination“, což je jedna z písní spíše dancefloorového charakteru. Naproti tomu Isabel Bayrakdarian je vysoce uznávaná arménsko-kanadská sopranistka s velice výrazným hlasem, která nedávno otevírala galavečer v newyorské Metropolitní opeře po boku Bryna Terfela v Mozartově Figarově svatbě a svůj úspěch zopakovala v té samé roli v londýnském Royal Opera House. Její kolekce arménských liturgických písní 'Joyous Light' zaujala skladatele Howarda Shorea natolik, že jí osobně poslal pozvánku k účasti na soundtracku k filmu Pán prstenů: Dvě věže, jehož se prodalo několik milionů kusů. Bayrakdarian, jejíž takřka muezzinské lkaní dodává dramatické napětí úvodní skladbě „Angelicus“ a temnější tóny v „Lumenis“, je zpěvačka, která ve své hudbě hledá něco velice osobního. „To, co mě zajímá nejvíce, je krásný zpěv... něco, co ke mně promlouvá,“ říká. „To je to hlavní, co mě provází vším, co zpívám, ať už je to opera, recitál nebo koncert“ – buďte si jisti, že s tímto vyznáním se pánové Leeb a Fulber ztotožňují z celého srdce.

K albu přispěli také někteří „staří známí“ – vokalistka Faithless Zoe Johnston, Kristy Thirsk (stálice od prvního alba u Nettwerku „Semantic Spaces“ z roku 1995) a Kirsty Hawkshaw, jejíž životopis je skutečným „kdo je kdo“ elektronické hudby, když zahrnuje jména jako Orbital, BT a Tiesto.

Příznivci spíše kinematografičtějších poloh Deleria určitě nebudou zklamáni grandiozní „Tectonic Shift“, která je jako rozvážně plující instrumentální bouřkový mrak protkaný smyčci Johna Barryho, zatímco strašidelná „Apparition“ je pro Nuages Du Monde příhodně elegickým zakončením. Skladba „Lost And Found“ se švýcarskou zpěvačkou Jaël je lenivě smyslný kousek popu, který brnká na spíše komerčnější strunu, naproti tomu anglická vokální skupina Mediæval Bæbes přidává skladbám „Extollere“ a „Sister Sojourn Ghost“ určitou dávku religiozity a sofistikovanosti.

Nuages Du Monde představuje další významný milník v neustále metamorfozujícím hudebním konceptu Leeba a Fulbera.

Předchozími nahrávkami Deleria u Nettwerku jsou Semantic Spaces (1995), přelomové album Karma (1997), Poem (2001) a Chimera (2005). Kapela prodala pouze v Severní Americe přes milion desek, ale známá je také díky svým úspěšným singlům, včetně celosvětově rozšířeného tanečního hitu „Silence“ (s hvězdnou zpěvačkou Sarah McLachlan), kterého se jen v Británii prodalo přes 300 000 kopií. Mezi další hity patří After All, Innocente (Falling In Love), Underwater a Heaven’s Earth.

Leeb a Fulber mají na svědomí řadu dalších úspěšných hudebních projektů, z nichž nejvíce asi vyniká vlivný industriální počin Front Line Assembly. Fulber také sklidil úspěch jako producent a hlavní postava etno-ambientního projektu Conjure One.

Koncert Deleria se uskuteční 13.5. od 20:00 v Lucerna Music Baru.

Vstupenky jsou k zakoupení v sítích Ticketpro, Ticketstream, Ticketportal a v pokladně klubu za 250,- Kč + poplatky, na místě 350,- Kč.

Více info na:

www.delerium.ca
www.musicbar.cz
www.myspace.com/dsmackupromotion


http://www.myspace.com/delerium

↑ Nahoru © 2002–2015  D_SMACK_U PROMOTION, code & redesign by kornout TOPlist