Novinky

19.02.2007
Acid jazzovi Incognito (UK) vystoupí v Lucerna Music Baru

Každý, kdo sleduje soulovou muziku a její stále se měnící podoby, musí znát Incognito. Spíše než pouhým názvem kapely je Incognito značkou – garantuje sofistikovaný, povznášející britský soul-jazz charakteristický špičkovým zpěvem, živelnými aranžmá pro rytmickou sekci, žestě a smyčce, hlubokými texty a vůdčí osobností v podobě kytaristy a skladatele Jean-Paula Maunicka, známého pod přezdívkou „Bluey“. Nové album, které u Warner Music vyjde v letošním dubnu bude bezpochyby velkou hudební událostí. A pro tuzemské fanoušky bude velkou událostí zcela jistě fakt, že 7.května navic vystoupí tato kapela živě v pražském Lucerna Music Baru.

Během sedmadvacetileté kariéry vytvořili londýnští Incognito takové pecky, jako např. „Deep Waters“, „Still a Friend of Mine“, „Everyday“ nebo coververzi Ronnie Lawsovy klasiky „Always There“. Fanoušky určitě potěší, že všechny tyto čtyři skladby najdou na nejnovějším albu Bees + Things + Flowers. Jejich zvuk se však od důvěrně známých původních aranžmá výrazně liší.

„Už bylo na čase, abych přestal dělat věci tak, jak jsem je dělal doteď,“ potvrzuje Bluey. „Začínalo to zavánět rutinou. Řekl jsem si, že to chce změnu.“ Výsledkem tohoto obratu je z velké části akustické, v přemýšlivě rozvážném tempu nahrané album Bees + Things + Flowers, jež je zároveň prvním albem Incognito spojeným s jazzovým gigantem Blue Note Records přes label Narada Jazz.

Neobvykle zvláštní název alba vychází z impresionistického textu klasiky z roku 1976 „Everybody Loves the Sunshine“ od acid jazzové legendy Roye Ayerse. Touto skladbou také album začíná. Ohledně názvu Bluey doplňuje: „Hledal jsem něco jako ‘nový začátek’ nebo ‘koloběh života’, ale nechtěl jsem, aby to bylo hned na první pohled zřejmé. Pak mě zasáhla Royova slova – včely a květiny – to je přece koloběh života jak vyšitý! Touto nahrávkou podáváme poselství. Tím, že jsme přepracovali několik vlastních skladeb, některé skladby jsme si vypůjčili a přidali několik úplně nových, ukazujeme, že hudba není jednodimenzionální.“

Je příznačné, že Bees + Things + Flowers bylo vytvořeno a nahráno během léta 2006. Bluey složil první dvě nové skladby „You Are Golden“ a „Raise“ s akustickou kytarou při odpočinku u bazénu v oáze klidu na Bali. První skladba zůstala zachována skoro v původní podobě, zatímco z druhé se nakonec stala turbulentní vypalovačka.

Hlavní zlom však nastal poté, co Bluey a klávesák Matt Cooper společně zasedli a složili píseň „Crave“ – a to ani ne za 20 minut. „Potřebovali jsme piano, ale zrovna nebylo žádné k dispozici, tak jsme použili elektrické piano Fender Rhodes. Hned potom jsem zavrhl myšlenku, že by deska měla být plně akustická. Vroucnost toho zvuku se nakonec stala rámcem pro celé CD. Také jsem zvažoval použití akustické baskytary se zesilovačem. Ale pak jsem si pustil ‘Live at Carnegie Hall’ od Billa Witherse a to mě přivedlo k dalšímu rychlému závěru – v tomto kontextu bych mohl použít elektrickou basu. Pěkné.“

Jakmile byly nové písně hotové, Bluey vybral čtyři klíčové skladby pro coververze: „Summer in the City“ od Johna Sebastiana, „Tin Man“ skupiny America, „That’s Way of the World“ od Earth Wind & Fire a již výše uvedenou „Everybody Loves the Sunshine“ Roye Ayerse. „Všechna tahle muzika 70. let pro mě znamenala inspirační růst,“ říká Bluey, „bylo to období neposkvrněnosti, kdy jsme se my dospělí mohli stát dětmi, riskovat a experimentovat.“

„’That’s the Way of the World’ byla napsána jako varování pro děti zítřka,“ pokračuje Bluey ve svém filosofování. „Pokud si pozorně poslechnete její text, určitě nedopustíte, aby vaše děti celý den seděly u počítače. Vše, co jim vkládáme do mozku, tvoří a formuje budoucnost. Písně jako tato byly pro mě jako boží poselství. Maurice White a Charles Stepney byli novodobí následovníci – proroci s dary slova a hudby. Do jisté míry se dá říct, že tyto písně nevzbudily příliš velkou pozornost. Ale nic z toho nepřijde vniveč, pokud tuto myšlenku oživíme a budeme ji dále šířit. Jak říká píseň Americy: ‘Oz nikdy nedal Tin Manovi něco, co by už předtím neměl.’“

Další zajímavostí jsou nové přístupy k písním, které už Incognito jednou nahráli. „Chtěl jsem přivést posluchače ke kořenům některých hitů jako ‘Still a Friend of Mine’. Tuto píseň jsem napsal bez jakékoli instrumentace, pouze text a conga beaty. Smyčce jsem přidal jen proto, abych doplnil to, co tomu chybělo – melancholickou atmosféru uvnitř mé bytosti v době, kdy jsem píseň skládal. Zde se dostanete nejblíže tomu, co jsem měl ve své mysli.“

Bluey sehnal pro své nové album více zpěváků než kdykoli předtím – patří mezi ně taková jména jako Maysa, Carleen Anderson, Imaani, Joy Rose, Tony Momrelle nebo Tyrone Henry. „Neměl jsem v úmyslu jich tolik využít,“ tvrdí Bluey. „Prostě to tak přišlo, jak jsem přemýšlel, kdo by se pro jednotlivé skladby hodil nejlépe. Například Jocelyn Brown byla posledním elementem nahraným na tomto albu v ‘Always There’. Nemohla uvěřit, že chci, aby zpívala svým falzetem – je to nádherný hlas, který však ona využije jen velmi zřídka, protože každý si myslí, že když má ve studiu Jocelyn Brown, musí mít její řev! Tentokrát jsem chtěl, aby lidé opravdu poslouchali slova. To samé jsem udělal s písní ‘Everyday’. Proč vždycky mixujeme pomalé věci do rychlého tempa? Děláme remixy, abychom přiměli lidi k tanci. Já teď říkám: přinuťme tanečníky poslouchat texty, a tak jim zprostředkujeme naprosto odlišný zážitek.“

Bees + Things + Flowers bylo nahráno během pouhých šesti po sobě jdoucích dnů. Pro žesťová aranžmá dal Bluey přednost naleštěnému žáru euphonia a křídlovky před obvykle průbojnější sestavou saxofon-trumpeta-trombon. Smyčce byly přidány do několika skladeb během jednoho odpoledne. Celkově kapela vykrystalizovala tak, jako nikdy předtím. „Jedním z důvodů byl ten,“ říká Bluey s úsměvem, „že moji hudebníci jsou takoví fandové do fotbalu, že radši všechno zahráli perfektně hned napoprvé, aby se zase mohli vrátit k televizi na další zápas mistrovství světa! Bylo léto a slunce pálilo. Londýn obvykle takový není. Atmosféra byla přímo slavnostní – hojivá, lahodná, naplňující energií. Na nějaký čas jsme úplně zapomněli na všechny starosti světa.“

Hudba Incognita dokáže působit na lidi ze všech koutů světa. Bluey vysvětluje: „Zažil jsem lidi v Japonsku, Indonésii, Jižní Americe a Evropě, kteří ke mně po koncertu přišli a řekli mi: ‘Bluey, tvá hudba je pro mě balzám na duši.’ A já si říkám: ‘Složil jsem tuhle věc s čistým srdcem tak daleko odsud, a přesto dokázala zasáhnout někoho zde.‘ Tehdy jsem si uvědomil, že sice nemůžeme dát lidi do pořádku, ale můžeme je přimět uvědomit si, co je uvnitř. Věřím, že jsme na této planetě proto, abychom používali jazyk a hudbu k vytváření nálad a emocí. Zčásti to znamená věci obnažovat. Právě to bylo krásné na tvorbě Bees + Things + Flowers. Ukazuje to, jak hudbu vnímáme ve skutečnosti.“

„Někteří lidé z labelu se vyjádřili, že se jim nová nahrávka tak líbí, že už teď chtějí její pokračování,“ uzavírá Bluey. „Mohl bych to udělat, ale já se těším na tvorbu jiných věcí, třeba jako plně orchestrální big beatové album. Vzrušuje mě dělat nové a bláznivé věci. Bees + Things + Flowers představuje náš první velký krok do nových oslňujících sfér.“

Vstupenky na pražský koncert zakoupíte v pokladně Lucerna Music Baru a v sítích Ticketpro, Ticketportal, Ticketstream za 350,- Kč + poplatky distributora, na místě v den koncertu za 450,- Kč.

Start je ve 20:00


http://www.musicbar.cz

↑ Nahoru © 2002–2015  D_SMACK_U PROMOTION, code & redesign by kornout TOPlist