Novinky

11.02.2007
10. března vystoupí na EuroConnections hvězda národu Samiů, Mari Boine

Nechte se naléhavým hlasem Mari Boine přenést na sever Norska za kmenem Samiů. Mari Boine (Mari Boine Person) toho pro samijskou kulturu udělala za léta v hudební branži už dost a dost. Neúnavně se snaží v rozhovorech i svých písních oponovat všem Evropanům, kteří tento národ nesprávně označují za Laponce a stala se nejznámější a nejrespektovanější představitelkou tradičního zpěvu – “joiku”.

V něm se obrací zpátky k přírodě například napodobováním (joikováním) zvířat a dalšími expresivními projevy. V kombinaci s využitím nejrůznějších nástrojů, které jsou posbírány doslova z celého světa, působí hudba exoticky, mysticky a díky elektrické kapele zároveň současně. Často uslyšíte didgeridou, basu, klávesy a kytaru, africké a samijské bubny, indiánské flétny, peruánské charango nebo arabské housle, Mezi její spolupracovníky patří například jihoamerický hráč na píšťaly Carlose Quispe. Sama hraje na africký buben djembé, který jejím koncertům dodává šamanský nádech.

Mari Boine se narodila a vyrostla ve vesničce na severu Norska. Ve škole ji učili, že tradice a kultura Samiů je bezcenná. To se jí dotklo a rozhodla se tohle tvrzení vyvrátit. Hraje od 16ti let a brzy si našla celou řadu příznivců, kteří pochopili principy tradiční hudby a zalíbilo se jim nasazení, s jakým zpěvačka kombinuje jazz, rock a joikování. Proslavila se hned debutovým albem Gula Gula, které vyšlo v roce 1990 na značce Real World. I tady se projevila posvátná úcta k přírodě. „Země je naše matka a když jí vezmeme život, zemřeme s ní “, zpívá v titulní skladbě Gula Gula. Mezi další úspěšná alba patří například Eagle Brother (Universal, 1994), Leahkastin – Unfolding (Universal, 1995), Eallin Live (Universal, 1996), Room Of Worship (Universal, 1998), Winter In Moscow (Jaro, 2001), Remixed (Universal, 2001), Eight Seasons (Universal. 2001) nebo Iddjagiedas/In The Hand Of The Night (Universal, 2006)

V roce 1994 byla vyzvána, aby vystoupila na zimních olympijských hrách v Lillehammeru, ale odmítla se slovy, že nechce sloužit jako exotická dekorace. Nepoužijeme tedy slovo dekorace, ale ozdobou březnových Euroconnections Mari Boine rozhodně bude!

P.S. Když samijští lidé joikují, obecentstvo netleská, ale mělo by odpovědět stejným joikem.

Vstupenky v předprodeji sítě Ticketpro a v pokladně Paláce Akropolis za 270,- Kč. Na místě pak za 320,- Kč.

Start je v 19:30.


http://www.palacakropolis.cz

↑ Nahoru © 2002–2015  D_SMACK_U PROMOTION, code & redesign by kornout TOPlist